Bipolar Bozukluk (Manik Depresyon)

Bipolar Bozukluk
(Manik Depresyon)

Bipolar bozukluk “manik depresyon” adı ile de bilinmektedir ve insanın duygudurumunda, enerjisinde ve fonksiyonlarını yerine getirebilme yetisinde değişikliklere sebep olan bir beyin rahatsızlığıdır. Bipolar bozukluk semptomları başkaları ile olan ilişikilerin zarar görmesi, iş hayatında veya okulda zorluklar ve sıkıntılar ve hatta intiharla sonuçlanabilir. Aynı zamanda genellikle normal duygudurum dönemleri bulunmakla birlikte bipolar bozukluk olan kişiler tedavi edilmediklerinde duygudurumlarındaki bu değişiklikleri yaşamaya devam ederler. İyi haber ise bipolar bozukluğun tedavi edilebilmesi ve bu hastalığı olan kişilerin hayatlarını dolu dolu ve verimli bir şekilde yaşamaya devam edebilmeleridir.

Bipolar Bozukluk
Bipolar bozukluğun Semptomları Nelerdir?

Bipolar bozukluk duygudurum ve mizaçta çok çarpıcı dönüşümlere neden olabilir; sıklıkla aralarda normal duygudurum dönemleri gösterirken kendini dünyanın zirvesinde veya rahatsız edecek derecede aşırı huzursuz ve hızlı hissetmekten üzgün ve umutsuz hissetmeye kadar değişebilir. Bu iniş ve çıkış dönemleri mani ve depresyon nöbetleri olarak adlandırılır.
Manik Faz

 • Kendini dünyanın zirvesinde hissetmek. Hiçbirşeyin (hatta kötü haberler, dehşet verici bir olay ya da felaketin bile) bozamayacağı tam ve katıksız bir mutluluk hissi,
 • Ani veya aşırı huzursuzluk, sinirlilik ya da hiddet. Mani sıklıkla mutluluk verici bir deneyim olarak resmediliyor olsa da bipolar bozukluğu olan kişilerde durum farklıdır.
 • Görkemli ve debdebeli hezeyanlar (delüzyon). Hastalar Tanrı ile, şöhretli kişiler ile ya da siyasi liderler ile özel bağlantıları olduğunu hayal ederler.
 • Yenilmezlik hissi veya becerileri hakkında gerçekdışı inançlar. Hasta ne görev olursa olsun hiçbirşeyin onu başarı ile tamamlamasına engel olamayacağını hisseder.
 • Hiperaktivite. Bir gün içinde yapabileceğinden çok daha fazla iş programlama; kıpırdamadan sakin oturamama, gevşeyememe.
 • Aşırı riskli davranışlar. Gözükara tedbirsiz ve korkusuz araba kullanma, saçma ve aşırı alışveriş çılgınlığı, aptalca iş yatırımları, karakterine aykırı cinsel davranışlar.
 • Kontrol edilemez hızda düşünce değişikliği ve çok hızlı konuşma. Konudan konuya aniden değişen düşünceler ve giderek tutarsızlaşan ve anlaşılması zorlaşan hızlı ve yüksek seste konuşmalar.
 • Daha az uyku ihtiyacı

Depresif Faz

 • Aşırı üzüntü veya ümitsizlik, çaresizlik. Hasta kendini aciz, umutsuz ve değersiz hisseder.
 • Bir zamanlar çok zevk aldığı etkinliklere artık ilgi duymama.
 • Enerji yokluğu, bitkinlik, yorgunluk hissetme.
 • Uyku bozuklukları. Çok uyuma ya da hiç uyuyamama.
 • İştahta değişiklikler. Ya dikkat çekici bir iştah artışı ya da diyet yapmadan önemli bir kilo kaybı olması.
 • Konsantrasyon, hafıza ve karar verme bozuklukları.
 • Ölümle veya intiharla ilgili düşünceler.
Ağır mani veya depresyon nöbetleri bazen halüsinasyonlar (aslında orada var olmayan şeyler görmek ve duymak) ve delüzyonlar (mantıklı açıklamalardan etkilenmeyen yanlış ancak güçlü inançlar) gibi psikotik semptomlar da içerir.

Hastalığın Sebebi nedir?

Bilim insanları bipolar bozukluğun muhtemel sebeplerini çok çeşitli çalışmalarla araştırmaya devam etmektedirler. Günümüzde bir çoğu bipolar bozukluğun tek bir sebebi olmadığı, hastalığın ortaya çıkmasında bir çok faktörün birlikte etkili olduğu konusunda hemfikirdirler. Bipolar bozukluk nesiller arası geçiş yapabilmektedir, bu nedenle bu hastalıkta genlerin rolü ve katkısı olasılığı yüksektir. Ancak bipolar bozuklukta çevresel faktörler de çok önem taşımaktadır; aşırı stres, uyku bütünlüğünün bozulması, uyuşturucular ve alkol de eğilimli hastalarda nöbetleri tetikleyebilmektedir.

  M. Monroe                                           C. Z. Jones                                         V. Van Gogh                              A. Einstein
Bipolar Bozukluk Tedavi Edilebilir mi?

Kesinlikle. Bipolar bozukluk çok iyi tedavi edilebilmektedir. Bipolar bozukluk nüksedebilen bir hastalık olduğu için uzun süreli koruyucu tedavi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Tek başına ilaç tedavisi veya psikoterapi ve ilaç tedavisinin birlikte kullanımı hastalığın uzun süreli tedavisinde optimal sonuçlar vermektedir. Bipolar bozukluğun kontrol altına alınması amacıyla genellikle duygudurum dengeleyicileri olarak bilinen ilaçlar reçete edilmektedir. Vakaların büyük bir kısmında tedavi sürekli olduğunda çok daha iyi kontrol sağlanmaktadır. Tedavi esnasında hiç ara verilmeden de bazen duygudurum değişiklikleri oluşabilir. Psikiyatrist ile yakın yardımlaşma ve açık iletişim tedavinin etkisinin artmasında bir farklılık yaratabilir.

Her ciddi hastalık gibi bipolar bozukluk da bir insanın hayatında ve başkaları ile özellikle de eşler ve diğer aile bireyleri ile ilişkilerinde bozulmalara ve aksamalara yol açabilir. Bu nedenle bipolar bozukluk nedeni ile tedavi altında olan kişiler, psikiyatristleri ile birlikte sorunları çözmek ve hastalık nedeni ile zarar gören ilişkileri yeniden kurmak için bazen psikoterapiden fayda görebilirler.

Bipolar bozukluk aile hayatında ciddi aksamalara neden olabileceği ve aile içinde aşırı bir stres yaratabileceği için diğer aile üyeleri de özellikle ruh sağlığı alanındaki uzmanlardan alacakları yardımlardan yararlanabilirler. Aileler bu uzmanlardan sadece ailenin hasta üyesi ile başa çıkabilmeye yardımcı olabilecek stratejiler öğrenmekle kalmazlar, aynı zamanda tedavinin aktif bir parçası haline gelmeyi de öğrenirler.

Anahtar Kelimeler: Manik atak, manik depresif atak, manik depresyon, bipolar bozukluk